Hititler“Anadolu’nun İlk İmparatorluğu: Hititler” başlıklı atölyemize katılmak için buradaki formu doldurun.

Kesin kayıt için sizinle iletişime geçilecektir.

Eğitimin Konusu: 

Hitit Devleti, MÖ 17. yüzyıl ortalarından 12. yüzyıl başlarına kadar Anadolu'da hüküm sürmüş ilk merkezi krallıktır. Hititler, Asur Ticaret Kolonileri çağında Anadolu'da varlığını sürdüren kent devletlerini egemenlikleri altında toplayarak merkezi bir düzen sağlamışlardır. Kuşkusuz Hitit Devletini bu ve benzeri cümlelerle tanımlamak yanlış değildir. Fakat bu konferansta Eski Yakın Doğu'nun en önemli güçlerinden biri olan Hitit tarihini kalıplaşmış ifadelerden bağımsız olarak okuma yolculuğuna çıkacağız. Çivi yazılı metinlerden hareketle Hitit toplumunun sosyal tarihini inceleyecek, Anadolu'nun farklı diller ve kültürlerden oluşan geleneğini bir "sentez" halinde sunan Hitit toplumunun aile yapısından dini uygulamalarına masallarından hukuk sistemine kadar uzanan farklı boyutlarını konuşacağız. 

Eğitimin İçeriği: 

Hitit çivi yazılı metin örneklerinden hareketle Hititlerin yaşamı, aile yapısı, yasaları, büyü ritüelleri, bayramları, mitosları ve masalları üzerine konuşacağız. 

Eğitmen Hakkında: Sevgül Çilingir Cesur Ege Üniversitesi Turist Rehberliği Bölümü'nden 2009 yılında mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Hitit Tapınak Kentleri üzerine hazırladığı tezle 2011 yılında mezun olduktan sonra doktora çalışmalarına Dokuz Eylül Üniversitesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı'nda devam etmiştir. Prof. Dr. Şeyhmus Recai Tekoğlu danışmanlığında hazırladığı "Hitit Büyü Ritüelleri ve Segment Alanlarının Çözümlenmesi (CTH 390-470)" başlıklı teziyle Doktorasını tamamlamıştır. Doktora sonrası çalışmalarını TÜBİTAK bursiyeri olarak Almanya'daki Julius-Maximilians Üniversitesi Eski Yakındoğu Çalışmaları Kürsüsü'nde yaptıktan sonra 2018 yılında Türkiye'ye dönmüştür. Çalışma alanları Eski Yakındoğu kültürleri, Hititler, Hitit dini ve büyü ritüelleridir. Çivi yazısı (Hititçe) üzerine de çalışmaları bulunan Sevgül Çilingir Cesur hala Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi'nde Mitoloji, Antikçağda Günlük Yaşam, Anadolu Kültürleri ve Tarihi Coğrafya dersleri vermektedir. Ayrıca çeşitli ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Tüm programa katılan öğrencilerimize Katılım Belgesi verilecektir.

Eğitim Tarihi: 11 Nisan 2020 
Saat: 14.00 – 17.00 

Eğitim Ücreti: 100 TL

.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder